A tudósok egy drónalapú kvantumhálózatot készítettek el, mely egy kvantumjelet egy kilométernyi szabadtéren továbbít, írja az APS Physics. Noha a távolság még korlátozott, a demonstráció rávilágít a kvantumjelek vezetékek nélküli továbbításának lehetőségére.
Az ilyen hálózatok létrehozása drónok használatával lehetővé teheti a teljesen biztonságos üzenetek továbbítását. Például két felhasználó csupán a fotonok kommunikációjára támaszkodhat, lehallgatás nélkül. Napjainkban ezeket a jeleket optikai szálakon és műholdas linkek segítségével továbbítják, azonban így új lehetőségek nyílnak meg.
Az APS Physics írásában rámutat arra, hogy az éter már tele van kommunikációs forgalommal - mobiltelefon, rádió és Wi-fi jelekkel. Az egyik legnagyobb probléma a diffrakció. A foton terjedésével a hullám szétterjed, így egy bizonyos ponton már szinte lehetetlen összegyűjteni ezeket.
A kutatók most egy drón segítségével hoztak létre hálózatot, mely olyan infravörös fotonpárokat generált, amelyek polarizációs orientációi összefonódtak. Ezután a drón egy nagysebességű nyomkövető rendszerrel küldte tovább a fotont egy földi állimáshoz, melynek neve Alice, és egy másik Bob nevűhöz is. Mindkét állomás egy 26 mm széles nyílással rendelkező teleszkóppal és egy foton detektorral volt felszerelve.
A kutatók szerint ez számos előnyt jelenthet:
A drónokra bármikor és bárhol felszerelhetünk egy ilyen kvantum kommunikációs eszközt.
- mondta Zhenda Xie, a Nanjing Egyetem munkatársa és a kutatócsoport egy tagja. Jelentősen olcsóbbak és mozgékonyabbak is a műholdas rendszerekhez képest.
Egy új kvantum kommunikációs rendszer
Forrás: The Quantum Daily
A csapat jelenleg azon dolgozik, hogy több drón segítségével növelje a hálózat méretét, így a jövőben akár városok között is létre lehet majd hozni kvantum kapcsolatokat.
Forrás: The Quantum Daily, APS Physics