Az elmúlt években a drónipar jelentős fejlődésen ment keresztül, hiszen a drónok nem csak elfogadottabbá, de széles körben használatossá is váltak. A katonaság azonban nemcsak a drónok használatára fókuszál, hanem az elhárító rendszerek kifejlesztésére is.
Orosz katonai kutatók a közelmúltban egy olyan drónelhárító rendszer terveit tették közzé, mely nagy mennyiségű lőszert szórna szét azért, hogy megsemmisítse a fenyegetéseket. Ennek apropóján most összefoglaljuk, milyen drónelhárító rendszerekkel rendelkezik Oroszország.
Repellent-Patrol EW
Az IDEX 2021-es nemzetközi fegyverkiállításon bemutatott rendszer akár 20 km távolságból is képes megzavarni a pilóta nélküli légi járművek elektronikus jeleit. Leginkább kisméretű drónok megsemmisítésére tervezték, mely lehet akár egy folyamatosan mozgó jármű vagy egy helyhez kötött változat is. Funkciói közé tartozik többek között az UAV felderítés és iránymeghatározás, jelkövetés, jelparaméterek feldolgozása és az adatátviteli csatornák megzavarása is.
Repellent EW complex | Forrás: Defenseworld
Pishchal elektromágneses ágyú
A mindössze 3,5 kilogrammot nyomó elektromágneses ágyú képes megzavarni az UAV-k kommunikációs, vezérlő és navigációs csatornáit több mint 2 kilométer távolságból. Az eszköz nem igényel speciális kiképzést és mindig készen áll a használatra.
A Pishchal elektromágneses ágyú | Forrás: Rosoboronexport
Pantsyr-S1M légvédelmi rendszer
A Pantsyr-S1M egy rövid hatótávolságú rakétarendszer, melyet maximum 30 kilométer magasságban és 18 kilométer távolságban repülő légi célpontok ellen fejlesztettek ki. Természetesen alkalmas bármilyen típusú drón kiiktatására is, beleértve a csapásmérő UAV-ket is.
A Pantsyr-S1M | Forrás: Unmanned Airspace
A Pantsyr hiperszonikus felszín-levegő rakétákat kapott, mellyel nem csak a hatótávolságot, de a műveleti magasságot is jelentősen megnövelték az elődjéhez képest. Javult a lopakodóképessége, zavarállósága és tűzgyorsasága is, így Oroszország drónelhárító rendszerének egyik fő elemévé lépett elő.
Tor-M2 SAM
Az orosz hadsereg Tor-M2 rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerét számos célpont, többek között olyan pilóta nélküli légi járművek, irányított rakéták, cirkáló rakéták és nagypontosságú fegyverek ellen feljesztették ki, melyek leginkább alacsony és közepes magasságban repülnek.
Tor-M2 légvédelmi rendszer | Forrás: Army Recognition
A Tor-M2 menet közben 10 másodpercen belül, valamint rövid megállás után 8 másodpercen belül képes megtámadni a célpontot. Integrálja a PESA (Passive Electronically Scanned Array) radart, amelynek segítségével egyszerre 4-10 UAV-t is képes bemérni és megsemmisíteni. Jelenleg ez a légvédelmi rendszer a legfejlettebb eszköz a taktikai drónok ellen.