A 21. század már számos olyan technológia megszületésének volt tanúja, melyeknek nemcsak mélyreható hatása volt, hanem új utakat nyitott a további innovatív fejlesztések felé.
A pilóta nélküli légi járművek(UAV) a lista legelején szerepelnek. A drónok növekvő használata az élet majdnem minden területén ámulatba ejtő, legyen szó kereskedelmi, fogyasztói vagy polgári alkalmazásról. Amint egyik korábbi cikkemben említettem, korábban a hadsereg használta kizárólag ezeket az eszközöket, azonban ma már a mezőgazdaságban, kutatás és mentésben, bűnüldözésben, olajkitermelő telepek felmérésnél, bányászatban, infrastruktúra-ellenőrzésénél, valamint a házhoz szállításnál is hatékony eszközként jelennek meg.
Kulcs: A megfelelő kapcsolat
Vannak bizonyos korlátok, melyek jelentősen visszavetik az UAV-k hatékony felhasználását. Az egyik fő kihívás a megfelelő kapcsolat. Hagyományosan a drónok működési sugarát a vezérlő hatótávolsága korlátozza. Azonban a heves erőfeszítések ellenére a gyártók képesek voltak saját fejlesztésű rádióvezérlő megoldások kifejlesztésre, így néhány kilóméterrel növelve a hatótávolságot.
Ebben a tekintetben a 4G megjelenése, valamint a később bevezetendő 5G megváltoztatja képünket. A kiváló csatlakoztathatóság mellett a drónok önállóan - autonóm módon - fognak végrehajtani komplex feladatokat. Idővel ez a fejlesztés a multi-drón flották kialakulásához vezethet, mely során több gép van a levegőben és különböző feladatokat látnak el.
Az 5G előnyei
Az új generációs technológiák előhínökeként is szokták emlegetni az 5G-t, hiszen a jelentősen alacsonyabb késleltetési idejével forradalmasíthatja a drón-összeköttetést. Lehetővé válik számunkra a mesterséges intelligencia integrálása, ultra-nagy felbontású képek és videók valós idejű streamingje is.
Az 5G egyik előnye, hogy jobb SWaP - Size: Méret, Weight: Súly, and Power: Teljesítmény - arányokat tesz lehetővé. Más szavakkal élve, elérhetővé válik számunkra a kisebb méretű, kisebb súlyú és alacsonyabb energiafogyasztású drónok használata. A leglényegesebb viszont az, hogy jelentősen növelheti a repülési időt ennek következtében.
Véleményem szerint az 5G továbbá segítséget nyújthat az UAV forgalom szabályozásában. Soha nem volt még ekkora igény egy átlátható, megbízható és rugalmas szabályozási környezet megalkotására, mely csillapítja a magánélet és a biztonság aggodalmát.
Hálózati biztonság
Amint a drónok mindenhol és mindenki számára elérhetővé válnak, jelentős felelősséggel tartoznak a gyártók, hogy megvédjék ezeket a szerkezetet a rosszindulatú támadásoktól. Elengedhetetlen, hogy a biztonság kérdését mind a hálózat, mint a drón alkalmazás szempontjából kezeljék.
Forrás. Nokia
Értékes eszközök?
Természetesen, hiszen az emberi mukát segítő, kiegészítő vagy egyes esetekben felváltó eszközként jelennek meg. A repüléstechnika és a kapcsolódó technológiák fejlődésével az UAV-k számtalan feladatot teljesítenek költséghatékonyan és gyorsan különböző ágazatokban.
A pilóta nélküli légi járművek piacára rengeteg beruházás áramlik jelenleg is, hiszen a városi, vidéki és ipari légterek műveleteinek növekedése szinte biztos. A kihívások azonban továbbra is a hálózati lefedettség és a stabilitás témakörét érintik. Messze vagyunk még attól, hogy robosztus és zökkenőmentes legyen az összeköttetés egy-egy rugalmas és komplex küldetés szempontjából.